Jak działają oczyszczacze powietrza?
Oczyszczacze powietrza oczyszczają powietrze otoczenia, aby skutecznie odfiltrować z niego kurz, pyłki, wirusy, bakterie i inne cząsteczki zanieczyszczeń. Dzieje się tak dzięki wbudowanemu w oczyszczacz wentylatorowi, który zasysa powietrze i przepuszcza je przez kilka filtrów. Wysokiej jakości oczyszczacze powietrza firmy PuraLuft wykorzystują kombinacje kilku filtrów, aby zapewnić wolne od zanieczyszczeń powietrze w pomieszczeniu. Podczas gdy filtr wstępny wyłapuje grube zanieczyszczenia, takie jak sierść (zwierząt) lub małe owady, filtr HEPA zapewnia skuteczną filtrację powietrza w pomieszczeniu i usuwa do 99,995% zanieczyszczeń z powietrza otoczenia. Oprócz filtra HEPA instalowane są również inne filtry. Należy do nich filtr z węglem aktywnym, który filtruje gazy i inne nieprzyjemne zapachy z powietrza w pomieszczeniu.
Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? Czy cena jest wyznacznikiem jakości?
Na rynku można znaleźć oczyszczacze powietrza o cenie od 100 euro do znacznie ponad 3000 euro. Zaleca się jednak ostrożność w przypadku tańszych modeli, ponieważ w większości przypadków nie mają one wystarczającej mocy lub mają słabą technologię filtrów. 90% wszystkich dostawców, w tym marki takie jak Philips, Dyson i Rowenta, pozyskuje swoje oczyszczacze powietrza z Chin, Japonii lub Korei.
Natomiast nasze wyraźne przywiązanie do Niemiec jako miejsca produkcji pozwala nam konsekwentnie wybierać dla naszych produktów wysokiej jakości materiały, techniczną perfekcję i wysoki komfort użytkowania. Pośredniczący światowi dystrybutorzy, importerzy czy hurtownicy tylko niepotrzebnie podrażaliby produkty. Dlatego to właśnie niewielka odległość z naszego magazynu do Twojego domu sprawia, że nasze ceny utrzymują się stale na niskim poziomie. Jednocześnie nie idziemy na kompromis w kwestii jakości. Wręcz przeciwnie, marka "Made in Germany" gwarantuje wyjątkową wartość naszych produktów.
Jakie są korzyści z zastosowania oczyszczaczy powietrza w firmie Corona?
Badania renomowanego instytutu medycznego HYBETA udowodniły, że oczyszczacze powietrza są bardzo skutecznym środkiem do redukcji koronawirusów w zamkniętych pomieszczeniach. Z badań wynika, że ryzyko zakażenia aerozolami zawierającymi wirusy zmniejsza się wielokrotnie, przy czym szczególnie skuteczne jest stosowanie oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA klasy 14.
Aby uzyskać trwałą redukcję stężenia aerozolu w pomieszczeniach, oczyszczacz powietrza musi mieć odpowiednio dużą cyrkulację powietrza w stosunku do objętości pomieszczenia.
Czy oczyszczacze powietrza są zdrowe?
Oczyszczacze powietrza znacznie poprawiają zdrowie i związane z nim samopoczucie, ponieważ filtrują z powietrza pyłki, zarodniki pleśni, drobny pył, kurz domowy, zapachy, a także bakterie i wirusy. Dla alergików, astmatyków i osób przebywających w miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia drobnymi pyłami oczyszczacz powietrza jest więc niezbędny.
Gdzie powinny znajdować się oczyszczacze powietrza?
Umieszczenie oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu ma istotny wpływ na efektywną skuteczność oczyszczania. Z tego powodu należy starannie wybrać miejsce instalacji. Aby oczyszczacz powietrza działał skutecznie, musi bez przeszkód zasysać i wypuszczać powietrze z pomieszczenia. Oznacza to, że przepływ powietrza wokół urządzenia nie powinien być utrudniony. Dlatego należy unikać narożników pomieszczeń lub nisz. Umieszczenie między meblami jest również nieodpowiednie. Należy również zapewnić odpowiednią odległość (co najmniej 30 cm) od ścian i innych elementów wyposażenia. Idealnie byłoby, gdybyś umieścił oczyszczacz powietrza na środku pomieszczenia, ponieważ wtedy powietrze może być zasysane bez przeszkód, a oczyszczone powietrze może być skutecznie rozprowadzane w pomieszczeniu. Ponieważ jednak nie zawsze jest to wykonalne, jako alternatywę zalecamy umieszczenie go w pobliżu grzejników oraz zamkniętych drzwi i okien balkonowych. W tych miejscach cyrkulacja powietrza jest idealna, co zapewnia optymalne rozprowadzenie przefiltrowanego powietrza w pomieszczeniu.
Czy jest różnica, gdzie oczyszczacz powietrza zasysa lub wydmuchuje powietrze?
Aby zapewnić skuteczną dystrybucję powietrza w pomieszczeniu, należy zawsze zachować minimalną odległość 30 cm od ścian i innych mebli. W związku z tym, wlot lub wylot powietrza z tyłu jest problematyczny, ponieważ oczyszczacz powietrza musi stać z dala od ściany. Z kolei oczyszczacz powietrza, który wdmuchuje powietrze pionowo do przodu, może powodować przeciągi w pomieszczeniu. Dlatego zawsze należy preferować wlot lub wylot powietrza skierowany do góry.
Jak ważna jest zalecana wielkość pomieszczenia?
Pokój może być większy niż zalecany rozmiar pokoju. Jednak aby uzyskać wystarczającą wymianę powietrza, oczyszczacz musi wtedy pracować znacznie dłużej i częściej na pełnym poziomie mocy. Aby obliczyć optymalną wydajność czyszczenia (wartość CADR), obowiązuje następująca zasada: oblicz objętość pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość) i pomnóż tę wartość przez 3. Otrzymana wartość powinna odpowiadać wydajności czyszczenia.
Przykład: Wielkość pomieszczenia 6 x 5 x 2,5 m = 75 m³ x 3 = 225 m³. Oczyszczacz powietrza do tego pomieszczenia powinien więc mieć wydajność oczyszczania co najmniej 225 m³/h. Oczywiście lepiej jest, gdy oczyszczacz powietrza osiąga tę wydajność na średnim poziomie wyjściowym, ponieważ jest on cichszy niż poziom maksymalny.
Czy oczyszczacz powietrza może oczyścić powietrze w całym mieszkaniu?
Ponieważ skuteczność jest ograniczona tylko do jednego pomieszczenia, nie można oczyścić całego domu jednym oczyszczaczem powietrza, nawet jeśli drzwi są zawsze otwarte. Dla zrównoważonego i skutecznego oczyszczania powietrza w całym mieszkaniu zalecamy zatem ustawienie jednego oczyszczacza powietrza w każdym pomieszczeniu.
Ewentualnie można też co godzinę umieszczać oczyszczacz powietrza z sypialni w innych pomieszczeniach, aby uzyskać tam również oczyszczenie powietrza. W takim przypadku należy wybrać oczyszczacz powietrza w zależności od największego pojedynczego pomieszczenia.
Czy oczyszczacze powietrza są przystosowane do pracy ciągłej?
Oczyszczacze powietrza PuraLuft są tak zaprojektowane, że możliwa jest również praca ciągła. W tym przypadku żywotność wynosi średnio 8 lat. Odpowiada to średniej żywotności innych urządzeń domowych, takich jak odkurzacze czy ekspresy do kawy. Należy przestrzegać instrukcji konserwacji urządzeń i wymieniać filtry zgodnie z instrukcją obsługi, aby uniknąć ciężkich zanieczyszczeń. Zwiększają one bowiem opór powietrza w urządzeniu, co może spowodować uszkodzenie silnika.
Jak długo oczyszczacz powietrza powinien pracować każdego dnia?
Oczyszczacz powietrza nie musi pracować 24 godziny na dobę, aby skutecznie utrzymać jakość powietrza na wysokim poziomie. Niestety, nie ma jednoznacznego stwierdzenia co do optymalnego czasu pracy. Jednak dzięki zaawansowanej technologii oczyszczacze powietrza PuraLuft posiadają pomiar cząstek zanieczyszczeń i odpowiednio regulują wydajność oczyszczania.
Czy mimo oczyszczacza powietrza nadal trzeba wietrzyć?
Sposób wentylacji zależy od tego, jakie zanieczyszczenia w powietrzu w pomieszczeniu mają być usunięte przez oczyszczacz powietrza. Jeśli chodzi między innymi o dym tytoniowy, opary formaldehydu czy drobny pył z kominków, dodatkowa regularna wentylacja jest absolutnie konieczna. Jeśli jednak problemem są pyłki, smog uliczny lub inne cząstki, które dostają się do pomieszczenia z zewnątrz, należy ograniczyć wietrzenie do minimum. Więcej na temat wentylacji czy oczyszczaczy powietrza znajdziesz w naszym wpisie na blogu.
Czy oczyszczacz powietrza oznacza mniej kurzu lub odkurzania?
Przede wszystkim oczyszczacz powietrza zmniejsza ilość kurzu unoszącego się w powietrzu. Niestety, kurz, który widzisz na podłodze lub na meblach do nich nie należy. Niezbędne pozostanie więc odkurzanie lub ścieranie kurzu. Dobrą wiadomością jest to, że osady kurzu na meblach są zauważalnie zmniejszone przez oczyszczacz powietrza.
Czy zapach dymu tytoniowego został całkowicie wyeliminowany?
Dym tytoniowy składa się z 3 składników: Drobny pył, szkodliwe gazy i typowy zapach. Aby je usunąć, konieczna jest kombinacja specjalnych elementów filtracyjnych. Nasze
filtry z węglem aktywnym i
kombi są zaprojektowane do filtrowania zanieczyszczeń dymu i mają ulepszony efekt w filtrowaniu zapachów.
Dlaczego obciążenia dymem skracają żywotność elementów filtracyjnych?
To, co wizualnie postrzegasz jako dym, jest bardzo wysokim stężeniem drobnych cząstek pyłu. W salonie, w którym ludzie regularnie palą, stężenie to może być nawet 200x wyższe niż w domu niepalących. Powoduje to powstawanie odpowiednich osadów w oczyszczaczu powietrza i w elementach filtra. Z tego powodu należy czyścić urządzenie dokładnie i w krótkich, regularnych odstępach czasu. Dodatkowo, filtry muszą być wymieniane odpowiednio częściej.
VOC oznacza Volatile Organic Compound i tłumaczy się jako lotne związki organiczne. Są to więc substancje zawierające węgiel, które szybko przechodzą w stan gazowy. Związki te mogą powodować nadwrażliwość u ludzi, a wywołują ją m.in:
- Produkty budowlane takie jak styropian i pianka PU
- Farby, tapety, środki do konserwacji drewna
- Odparowanie z tekstyliów
- Kleje i rozpuszczalniki
- Środki czyszczące, kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała
- Urządzenia domowe i biurowe
Te gazowe związki mogą - pojedynczo lub w połączeniu z innymi - wywoływać bóle głowy, zmęczenie lub problemy z oddychaniem. Dywany, drewniane podłogi, meble, farby ścienne czy lakiery: w każdym domu jest wiele źródeł chemicznych oparów. Ale nie zawsze to formaldehyd musi być przyczyną dyskomfortu. Maleńkie cząsteczki gazowe łączą się z powietrzem w pomieszczeniu dzięki stałej cyrkulacji powietrza. W ten sposób zanieczyszczenia są rozprowadzane równomiernie po całym mieszkaniu.
Filtr HEPA to skrót od High Efficient Particulate Air Filter. W tłumaczeniu oznacza to High Efficient Particulate Air Filter. Filtry HEPA są podzielone na różne klasy w oparciu o ich skuteczność separacji. Zasadniczo, im wyższa klasa filtra, tym lepsza skuteczność separacji.
Czy wiele elementów filtracyjnych to synonim wysokiej skuteczności?
Niestety, na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. 90% naszych klientów chce uwolnić powietrze w pomieszczeniach od drobnego pyłu, alergenów, wirusów i zapachów. Z reguły nie ma na to wpływu ilość zastosowanych filtrów, ponieważ liczy się tu jakość i wydajność filtra. Oba te elementy są wystarczająco podane z filtrami powietrza PuraLuft. Czy masz indywidualny profil wymagań? W takim razie
skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.
Dlaczego w oczyszczaczu powietrza potrzebna jest lampa UV?
W skrócie: światło UV - w połączeniu z zimnym katalizatorem - niszczy wirusy i zarazki w powietrzu. Zimny katalizator (zwany również filtrem fotokatalitycznym) potrzebuje wbudowanego światła UV, aby w ogóle funkcjonować. Całość odbywa się wewnątrz oczyszczacza powietrza i nie jest wyczuwalna z zewnątrz.
Czy filtry elektrostatyczne są tak samo dobre jak filtry HEPA?
W tym porównaniu wszystko zależy od filtra HEPA. Zmywalne lub wywiewne filtry HEPA są zazwyczaj znacznie mniej wydajne niż wymienne filtry HEPA. Filtry elektrostatyczne pod względem sprawności początkowej są porównywalne z dobrymi filtrami HEPA. Muszą być jednak czyszczone w krótszych odstępach czasu, ponieważ wydajność filtra spada wraz ze wzrostem zanieczyszczenia.
W zasadzie przed zakupem oczyszczacza powietrza należy zastanowić się, do czego urządzenie ma służyć. Jeśli powietrze w pomieszczeniach jest zanieczyszczone np. dymem tytoniowym, samo czyszczenie filtra nie wystarczy. W takim przypadku filtr musi być wymienny. Jeśli to konieczne, pozwól nam
potwierdzić, czy wybrany przez Ciebie model PuraLuft jest dla Ciebie odpowiedni.
Wie oft sollte der Filter in Luftreinigern gewechselt werden?
Jeśli filtr jest zabrudzony, spada wydajność oczyszczania urządzeń, a zanieczyszczenia, wirusy i bakterie nie są już skutecznie filtrowane. To, jak często należy wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza, zależy w dużej mierze od modelu i sposobu użytkowania urządzenia. Jeśli oczyszczacz powietrza jest używany przez kilka godzin dziennie, filtry należy wymieniać w krótszych odstępach czasu niż w urządzeniu, które jest używane tylko przez kilka godzin w tygodniu. Oczyszczacze powietrza PuraLuft posiadają innowacyjną technologię, która powiadamia Cię o konieczności wymiany filtra za pomocą wbudowanego cyfrowego wyświetlacza.
Czy oczyszczacze powietrza współpracujące z czujnikami są lepsze?
Obsługa poprzez sterowanie sensorowe to dodatkowa atrakcja oczyszczaczy powietrza PuraLuft. Oczyszczacze powietrza automatycznie przełączają się na różne stopnie oczyszczania w zależności od potrzeb. Dla skutecznego oczyszczania powietrza w pomieszczeniu wymagany jest jednak określony współczynnik wymiany powietrza w oczyszczaczu. Czujnik tego nie określa, ponieważ odbiera tylko zmianę stanu bezpośrednio przy urządzeniu i nie monitoruje całego pomieszczenia.
Jak działają czujniki? Czy jest on taki sam dla wszystkich urządzeń?
Nie, czujniki nie są takie same dla wszystkich urządzeń. Zasadniczo, na przykład w przypadku czujników zapachu, niektóre reagują na naturalne zapachy, a inne na zapachy chemiczne. Możliwe jest również, że pewne zapachy nie są w ogóle wykrywane.
Czy specyfikacje techniczne są przestrzegane przez okres lat eksploatacji?
Wszystkie dane techniczne odnoszą się do stanu dostawy, w szczególności również do nieużywanych wkładów filtracyjnych. Wraz ze wzrostem stopnia zanieczyszczenia filtrów wzrasta opór powietrza w urządzeniu. Może to zmienić lub zwiększyć dane techniczne, takie jak pobór mocy i głośność pracy.
Na czym dokładnie polega tryb nocny w oczyszczaczach powietrza?
Tryb nocny polega na przełączeniu oczyszczacza powietrza na najniższy poziom. Zmniejsza się między innymi jasność wyświetlacza i głośność. Dodatkowo wyłączane są dźwięki przełączania i minimalizowana jest wydajność czyszczenia. Dzięki temu Twój zasłużony sen nie jest zakłócony.
Jonizator generuje jony, które wiążą cząsteczki w powietrzu wewnętrznym poprzez ich elektrostatyczne przyciąganie. Powstałe w ten sposób "wiązki cząstek" dzięki swojej wielkości mogą być skuteczniej filtrowane. Dodatkowo jonizatory przyczyniają się do lepszego samopoczucia.
Czy oczyszczacze powietrza wytwarzają ozon?
W przypadku wbudowanych jonizatorów, jako produkt uboczny powstaje bardzo mała ilość utleniacza - ozonu. Wyrażone w liczbach oznacza to, że w zamkniętym pomieszczeniu o powierzchni 26 m² w ciągu 24 godzin wydziela się stężenie ozonu mniejsze niż 0,005 ppm (part per million = milionowa część). W związku z tym nie należy zakładać zagrożenia dla zdrowia wynikającego z działania jonizatora.
Jak długo można kupować części zamienne w sklepie internetowym PuraLuft?
Gwarantujemy, że części zamienne takie jak filtry będą dostępne przez co najmniej 5 lat od zakupu oczyszczacza powietrza.
Czy PuraLuft oferuje serwis posprzedażowy?
Oczywiście, oferujemy doskonałą obsługę posprzedażową. Obejmuje to 24-miesięczną gwarancję producenta oraz sprzedaż
filtrów zamiennych.