Wilgotność powietrza przed wirusami

12 lipca, 2022

Naukowcy z Yale University (USA) podają, że rozprzestrzenianie się wirusów w dużej mierze zależy od mikroklimatu w budynkach, ponieważ 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach.

I prawie cały czas w kwarantannie.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Annual Review of Virology”, przy wilgotności 40-60% rozprzestrzenianie się wirusów jest znacznie ograniczone.

Doświadczenia przeprowadzono na gryzoniach. W środowisku o wilgotności względnej od 40 do 60% prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa przez osoby niezakażone było mniejsze niż w warunkach niskiej lub wysokiej wilgotności, a osoby zakażone przy wilgotności względnej 50% skuteczniej zwalczały wirusy.

Badania wykazały również, że suche zimowe powietrze pomaga w rozprzestrzenianiu się wirusów. Autorka badania Akiko Iwasaki podkreśla, że ​​gdy zimne powietrze w pomieszczeniach jest ogrzewane, jego wilgotność spada o około 20%, a ciepłe, suche powietrze zmniejsza zdolność dróg oddechowych do wychwytywania wirusów.

W takich warunkach zmniejsza się również skuteczność układu odpornościowego. „Dlatego polecam stosowanie nawilżaczy w budynkach zimą” – zauważa naukowiec.

Wniosek: konieczne jest nie tylko regularne wietrzenie mieszkania, ale także monitorowanie poziomu wilgotności.

Masz pytanie dotyczące oczyszczania powietrza lub chcesz kupić oczyszczacz powietrza? Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu +48 8003 211 337 lub mailem. Wszystkie konsultacje i rozmowy telefoniczne na terenie Polski są BEZPŁATNE.

Metody Płatności
Główny partner wysyłkowy
Mit diesem Logo mцchten wir zeigen, dass wir Kunde beim Grьnen Punkt sind, und damit unseren Pflichten zur Systembeteiligung nach dem Verpackungsgesetz nachkommen wollen.
usercartphone-handsetcrossmenulist