Wilgotność powietrza i zdrowie dziecka

19 lipca, 2022

Jesteśmy pewni, że wiesz, że ważnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia i odporności dziecka jest optymalna wilgotność w mieszkaniu.

Dzieci, które oddychają suchym powietrzem, chorują częściej i poważniej.

Jaka wilgotność powinna być w mieszkaniu?

Normalne wskaźniki wynoszą od 50 do 70%, minimalny dopuszczalny limit to 40%.

Zbyt niska wilgotność powietrza wpływa na zdrowie dzieci tak samo źle, jak zbyt wysoka.

Zwykle problemy zdrowotne dzieci spowodowane suchym powietrzem zaczynają się wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Powodem tego są gorące akumulatory (w niektórych mieszkaniach przyczynia się również system „ciepłej podłogi”). Ze względu na ich pracę wilgotność powietrza może spaść do ekstremalnych wartości - 20-25%. W wielu mieszkaniach robi się gorąco, temperatura wzrasta do 25 stopni i więcej (zgodnie z tymi samymi przepisami sanitarnymi optymalna temperatura dla pomieszczenia, w którym stale przebywa dziecko, to 22-24 ° C). W rzeczywistości dziecko znajduje się w warunkach zbliżonych do klimatu Sahary.

Co najgorsze, niska wilgotność powietrza wpływa na błony śluzowe dróg oddechowych, powodując ich wysychanie i podrażnienie. Pogarsza się praca naturalnego mechanizmu obronnego, co w normalnych warunkach nie pozwala na wprowadzenie do organizmu patogenów grypy, przeziębienia i innych infekcji.

Niektóre wirusy rozwijają się w warunkach niskiej wilgotności. Na przykład badania wykazały, że wirusy grypy dłużej żyją w środowisku i łatwiej przenoszą się z człowieka na człowieka w suchym powietrzu.

Suche powietrze ma zły wpływ nie tylko na stan układu oddechowego. Może być przyczyną stanu zwanego „świądem zimowym”. Przejawia się w postaci suchości, łuszczenia się skóry, pojawienia się na niej pęknięć. Ze względu na suchość oczu pojawia się podrażnienie i swędzenie, zwłaszcza jeśli dziecko lubi też siedzieć przy komputerze.

Ale wysoka wilgotność ma również swoje negatywne skutki.

Masz pytanie dotyczące oczyszczania powietrza lub chcesz kupić oczyszczacz powietrza? Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu +48 8003 211 337 lub mailem. Wszystkie konsultacje i rozmowy telefoniczne na terenie Polski są BEZPŁATNE.

Metody Płatności
Główny partner wysyłkowy
Mit diesem Logo mцchten wir zeigen, dass wir Kunde beim Grьnen Punkt sind, und damit unseren Pflichten zur Systembeteiligung nach dem Verpackungsgesetz nachkommen wollen.
usercartphone-handsetcrossmenulist